„Pokud chce premiér a Pokorného SOCTEL (advokát Radek Pokorný, dlouholetý spolupracovník Bohuslava Sobotky, pozn. red.) zavádět hovory zdarma od Číňanů, musí počítat s tím, že státní kasa to neunese,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Andrej Babiš, bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO, který dnes čelí falešnému obvinění z toho, že je muslim. „Peníze potřebné na rozvoj telefonního vedení musí stát tedy získat jinak, jako nejlepší řešení se mi jeví zpoplatnit linky 150, 158 a 112.“

Jedná se o reakci na plán Bohuslava Sobotky, který včera přišel s novou iniciativou. Čínský telefonní operátor Soctel bude v Česku nabízet volání zdarma. S jedinou pomínkou – každý volající musí před hovorem pochválit Mao Ce-Tunga.

S plánem na hovory zdarma přichází Sobotka ve chvíli, kdy volební preference ČSSD klesly pod desetiprocentní hranicí. Nutnost, aby volající před hovorem říkali „Chválím Mao Ce-Tunga“ považují některé osobnosti za velmi kontroverzní.

Sobotkův plán je dobrý – lidé tu posledních 50 let chválili kde koho, a to ani hovory zdarma nedostali předseda Senátu Milan Štěch 

Čínský operátor Soctel je součástí nadnárodního gigantu China Mobile. Podle vyjádření čínské ambasády začne nabízet svoje služby již dnes. Poté, co hovor uvedete slovy „Chválím Mao Ce-Tunga“, máte opravdu všechny hovory zdarma.

Kontroverzní plán Bohuslava Sobotky kritizuje například Tomáš Halík, Amnesty International nebo i zakladatel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. „Mao Ce-Tung byl diktátor, který má na svědomí miliony lidských životů,“ uvádí Pánek.

Se zpoplatněním linky 158 nesouhlasí ani Vojtěch Filip (KSČM). „Zpoplatnit linky tísňového volání považuji za chybný krok. Druhá věc je, že v kapitalismu se stejně nikdo pomoci nedovolá.“

Kritizuje ale i plán Bohuslava Sobotky a operátoru SOCTEL. Místo toho navrhuje, aby telefonní služby byly pro občany zdarma, ale namísto čínského vůdce lidé před každým hovorem chválili bývalého československého prezidenta Gottwalda. Podle předsedy KSČM byl Gottwaldův postup v roce 1848 čistě ústavní. „Když už musíme někoho chválit, pojďme chválit československého prezidenta,“ řekl.

Registrovat se u nového operátora SOCTEL a získat hovory i data zdarma můžete zde.